Działania przedadopcyjne – wybór zwierzęcia

Wybór zwierzęcia

Najważniejszą kwestią do rozważenia jest to, jakiego psa szukamy? Dużego, małego, spokojnego, energicznego, młodego, dorosłego, a może jednak starego, którego los przez lata nie oszczędzał? Pamiętajmy o tym, aby wybrać psa, który będzie spełniał nasze oczekiwania odnośnie charakteru, pasował do naszego stylu życia i warunków mieszkaniowych.
Adopcję trzeba przemyśleć. Nie ma nic gorszego niż zwrot psa po jego zaadaptowaniu. To ze wszech miar niehumanitarne. Stąd też zachęcamy do spacerów zapoznawczych. Bycie z psem sam na sam pozwoli nam zdecydowanie lepiej go poznać. Poza tym zalecamy przeprowadzenie wywiadu o naszym wybrańcu m.in. na temat: okoliczności, w jakich trafił do schroniska, jaki jest jego stan zdrowia, czy ma komplet szczepień, jak zachowuje się w stosunku do ludzi, dzieci i innych zwierząt? Wszystkich tego typu informacji udzieli pracownik schroniska. Przed adopcją lub po niej pracownicy schroniska z reguły przeprowadzają krótką wizytę, mającą na celu ustalenie warunków, w jakich obecnie żyje nasz (do niedawna) ‘podopieczny’.

 

Adopcja psa

Osoba zdecydowana na adopcję musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim adopcji może dokonać wyłącznie osoba pełnoletnia.
Do schronisku należy stawić się osobiście. Psy nie są wydawane osobom trzecim!
Po przemyślanym wybraniu psa, jego przyszły właściciel musi podpisać umowę adopcyjną, w której zobowiązuje się m.in. do:
• traktowania zwierzęcia w sposób humanitarny, zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt,
• zapewnienia zwierzęciu schronienia, wyżywienia oraz stałego dostępu do wody, a wiec stworzenia psu optymalnych warunków bytowych,
• zapewnienia mu opieki weterynaryjnej,
• poinformowania schroniska w razie ucieczki psa i podjęcia wszelkich kroków mających na celu jego odnalezienie,

Zabrania się:
• porzucenia psa po dokonanej adopcji,
• trzymania go na łańcuchu,

WAŻNE: W umówionym dniu adopcji psa należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, smyczy i obroży.

 

UMOWA ADOPCYJNA (wzór umowy do zapoznania się)

Załączniki nr 1 do umowy (formularze do pobrania i wypełnienia)

Załączniki nr 2 do umowy (formularze do pobrania i wypełnienia)